A MÚLT TITKAI ÉS REJTÉLYEI
A MÚLT TITKAI ÉS REJTÉLYEI
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
ÜZENŐ
 
LÁTNIVALÓK
 
RÉG MÚLT IDŐK MESÉI
 
ÉRDEKESSÉGEK ,TITKOK
 
ÉRDEKES OLDALAK
 
Tágabb környezetünk
 
HA ÜZENNI SZERETNÉL
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
AZ OLDAL LÁTOGATÓINAK SZÁMA
Indulás: 2005-11-20
 

ÉRDEKESSÉGEK A VILÁGBÓL

Következő 10 cikkElőző 10 cikk

Hat perc sötétség

  2009.08.18. 07:53


(Bakos Gáspár, Hangzhou, Kína)

Az évszázad leghosszabb teljes napfogyatkozását kalandos körülmények közepette sikerült megörökítenie észlelőnknek Hangzhouból.

Ez a napfogyatkozás-fotó nem születhetett volna meg, ha Norio Narita (japán csillagász, gyakorlott Subaru észlelő és exobolygó-megfigyelő), nem kopogtat be szobámba a fogyatkozás hajnalán, és nem adja elő tört angolsággal, hogy menekülni kell Shanghaiból! 10 perc múlva már a taxiban ültünk, a pályaudvarra menet. A legnagyobb kihivás a vonatjegy megvásárlása volt. Lerajzoltuk hóember-kisszék stílusban a kiszemelt várost. Bármit kérdezett a pénztáros hölgy, bólogattunk. Kicsit féltem, hogy Tibetbe küld minket.

A vonaton végig esett az eső. Amikor megérkeztünk Hangzhouba, akkor kis időre kisütött, és láttuk, hogy már jócskán beleharapott a Hold a Napba. Megfigyelésünk helyszíne a pályaudvar előtt volt, körben betonrengeteg, és milliónyi hangoskodó kínai. Előttem egy szocreál stílusban öntött betonpalota, alsó szintjén a helyi KFC-vel. Jobbra egy állvány, ahol munkások hegesztettek (a fogyatkozás alatt is).





Sikerült kisajátítanom egy 1x0,6 m-es területet egy bokor mellett, és onnan fotóztam az eseményt. Érzésem szerint a legtöbb arra járó kínait meglepte az esemény, és csak azért bámészkodtak, mert mások is megálltak. Így gyűlt fel a nagy tömeg. Azt is észrevettem, hogy voltak, akik féltek az eseménytől.

A fogyatkozás érdekessége az volt, hogy a körben nyüzsgő őrült tömeg, dudáló taxik, ordibáló kufárok, tülkölő buszok, légkalapács, és bármi egyéb zajforrás, amit el lehet képzelni, a fogyatkozás pillanatában megfagyott. Egy hatperces "állókép" készült Kínáról. Amint kibukkant a Nap, egy másodperc alatt megnyomták a lejátszás gombot, és mindenki ott folytatta, ahol abbahagyta.
 

JUPITERBE CSAPÓDOTT ÜSTÖKÖS

  2009.08.18. 07:51

A felújított Hubble is szemügyre vette a Jupiter sebét

Néhány napja a Jupiter megmentette az életünket. Ismét. Feltehetően egy üstökös volt az az objektum, amely az óriásbolygóba csapódott és akkora méretű gödröt vájt az égitest felszínébe, mint a Csendes-óceán, írja a The New York Times.

A zúzódásszerű foltot elsőként egy ausztrál amatőr csillagász, Anthony Wesley észlelte július 19-én, felfedezését nem sokkal később a Hawaii-i Keck II és Gemini távcsövekkel is megerősítették. Becslések szerint a déli sark közelében elhelyezkedő folt méretében a Csendes-óceánnal vetekszik.

A májusi űrsikló szervízküldetés óta átfogó tesztelési sorozaton áteső Hubble egy kis szünetet tartott, hogy néhány órára a Jupiter felé fordítsa műszereit és csütörtök délután elkészítse a sebhelyről készült legélesebb felvételt. A csillagászok szerint az óriásbolygó sötét foltját nagy valószínűséggel egy üstökös becsapódás hozta létre, ezek az objektumok ugyanis viszonylag gyakorta keresztezik az óriásbolygó pályáját, ellentétben az aszteroidákkal, amik igen ritkák.





A foltot előidéző objektum szinte napra pontosan a Shoemaker-Levy 9 üstökös becsapódás 15. évfordulóján érte el a Jupitert. "Mind az infravörös, mind a látható fényű felvételek arra utalnak, hogy az 1994-es Shoemaker-Levy 9 esetéhez nagyon hasonló jelenség játszódott le a Jupiter légkörében" - mondta Leckrone. Becslések szerint a becsapódó objektum fél kilométer átmérőjű lehetett, és a Tunguzka eseménynél felszabaduló energia több ezerszeresét zúdította a Jupiterre. Az eset jól példázza, hogyan védi meg a Jupiter, illetve gravitációja a belső bolygókat a kósza objektumoktól.
 

"Eltűnik" a Szaturnusz gyűrűje

  2009.08.18. 07:50


A gyűrűk 15 évente egyszer éllel a Nap felé fordulnak, nem verik vissza a napfényt, emiatt nem láthatjuk őket

A Szaturnusz gyűrűje "eltűnik" kedd este a megfigyelők szeme elől.
A Szaturnusz a hatodik bolygó a Naptól számítva, s a második legnagyobb a Naprendszerben a Jupiter után.

A Szaturnusz igen nagy arányban hidrogénből áll, az egyetlen bolygó a Naprendszerben, amelynek a víznél kisebb a sűrűsége: egy képzeletbeli kísérletben "úszna a vízen".

A Szaturnusz látványos, jégből és törmelékekből álló gyűrűrendszerrel rendelkezik, ennek szélessége 273 586 kilométer, viszont alig 10 méter vastagságú - olvasható a Space.com csillagászati hírportálon.

A gyűrűk a visszaverődő napsugaraknak köszönhetően ragyognak, ám 15 évenként éllel fordulnak a Nap felé, s így gyakorlatilag nem verik vissza a napfényt, vagyis eltűnnek.





"A keskeny gyűrűk által visszavert fény mennyisége oly csekély, hogy gyakorlatilag láthatatlanná válnak" - magyarázta Linda Spikes, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szakértője, aki a Cassini űrszonda Szaturnusz-projektjének a helyettes vezetője.

A Cassini űrszondát 1997-ben bocsátották fel, s 2004-ben állt a Szaturnusz körüli pályára. Feladata egyebek közt a Szaturnusz-gyűrűk háromdimenziós szerkezetének és viselkedésének vizsgálata.A holdak felderítése és felszíni összetételének meghatározása.

Küldetését eredetileg négy évre tervezték, a Cassini azonban mindmáig jól működik, időközben átprogramozták, hogy képes legyen végrehajtani az új feladatokat.

A Szaturnusz egyenlítője 27 fokos szöget képez a Nap körüli pályájához viszonyítva. Amikor a bolygó a Nap körül kering, hol az egyik, hol a másik féltekéjét fordítja galaxisunk központi csillaga felé. Ezzel magyarázható az évszakok váltakozása a bolygón, ugyanúgy, ahogy ez a Földön történik.

Ám míg a Föld 365 nap alatt kerüli meg a Napot, a Szaturnusznak ez 29,7 évébe kerül. Ennek megfelelően 15 évenként, "évszakváltáskor" a gyűrűk élükkel fordulnak a Nap felé.

A csillagászok az eseményt "napéjegyenlőségnek" nevezik, a mostani gyűrűátfordulás a tavasz beköszöntét jelzi a gázóriás északi féltekéjén.
 

Aggasztó olvadás az Antarktiszon: széteshet a jégtakaró?

  2009.08.18. 07:49

Négyszer olyan gyorsan vékonyodik az egyik legnagyobb antarktiszi gleccser, mint tíz évvel ezelőtt.

A nyugat-antarktiszi Pine Island gleccserről készült műholdas mérések tanulmányozása feltárta, hogy a jég felszínének évi zsugorodása eléri a 16 métert is - áll Geophysical Research Letters egyik tanulmányában.

1994 óta a gleccser 90 méterrel vékonyabb, ami komolyan befolyásolja a tengerszint emelkedését - olvasható a megjelent tanulmányról beszámoló a BBC hírportálon.

A 15 évvel ezelőtti olvadási ütemre alapozó számítások alapján azt feltételezték, hogy a gleccser 600 évig "tart ki", de az új számítások szerint csak 100 évet jósolnak a gleccsernek.

A gleccser középső részén gyorsabb az olvadás, és ha ez így folytatódik, a jégmező széttörhet, ami hatással lehet a belsőbb területek jégtakarójára.

A gleccser középső részének elolvadása 3 centiméterrel emelné meg a világtengerek szintjét, a mögötte lévő jég megolvadása pedig nagyságrendileg nagyobb tengerszint-emelkedését okozta - mondta Andrew Shepherd, a tanulmány egyik szerzője.

A Pine Island gleccsert az utóbbi időben nagy erőkkel kutatják, attól tartanak, összeomlása a nyugat-antarktiszi jégtakaró széteséséhez vezethet.

Forrás: Link


 

Következő 10 cikkElőző 10 cikk

 
idő
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!